PHP Jet Framework

rychle, jednoduše, přímo, bezpečně, efektivně
čeština
Jak začít Dokumentace Ke stažení Kontakt Diskuze / Fórum Blog
Dokumentace

Co Jet není

Další Laravel, Symphony, ZF, ...

PHP Jet není "další PHP framwork". Tento framework řeší řadu věcí jinak. Například tzv. routování je odlišné, PHP Jet je možné naintalovat pomocí nástroje composer jako balíček, ale PHP Jet composer fakticky nepotřebuje. PHP Jet klade opravdu velký důraz na modularitu a tedy na rozdělení projektů na malé dobře vyvinutelné celky (mikro-služby a mikro-aplikace).

Jet není CMS

PHP Jet je absolutně univerzální PHP Framework. To co vidíte po instalace není nic jiného než ukázková aplikace demonstrující základní schopnosti PHP Jet. Ano, ta ukázková aplikace je obsáhlejší než to bývá běžné u konkurenčních frameworků. Ale opravdu je to jen a pouze malá demonstrace opravdu širokých možností tohoto frameworku a možnosti rychle a kvalitně vyvíjet libovolné online aplikace na profesionální úrovni.

Jet není sada nezávislých knihoven ...

...které musíte přes composer "instalovat" a je to záměr. PHP Jet je jeden celek. I když ten celek je flexibilní, zcela (nebo určitě do hodně velké míry) ovlivnitelný a přizpůsobivý.

Samozřejmě je možné používat pouze části tohoto frameworku. Tomu nic nebrání.

PHP Jet má zároveň velice promyšlenou a propracovanou architekturu, díky které můžete vyměňovat části frameworku za své implementace při zachování funkčnosti a kompatibility.

Tedy PHP Jet se nesnaží tvářit že je sadou pseudo-nezávislých balíčků. Ne. Je to jeden funkční celek. Ale celek dokonale flexibilní, nad kterým máte absolutně vládu a kontrolu a který můžete modifikovat.

Jet nechce obsáhnout celý vesmír

Smyslem Jet není jej v budoucnu obohacovat o všemožné knihovny, klienty na cokoliv, miliony funkcí. Ne, Jet je framework - tedy základní rámec aplikace. Svět je stejně natolik rozmanitý, že nic nemůže obsáhnout vše. Speciální věci je lepší přenechat specialistům.

Do Jetu nebudou přidávány funkce, které je objektivně lepší snadno implementovat na míru pro konkrétní projekt (například pomocí specializované knihovny). Přemírou funkcí, které stejně ne každý využije, framework zbytečně kyne a to je přesně pravý opak filozofie frameworku.

Jet není nový (a experimentální) projekt

Jak jsem již psal, tak Jet má za sebou velice dlouhou historii a vývoj a také praktické použití. Nová je pouze jeho verze určená pro PHP8 a jako první určená k uveřejnění. I Jet si prošel fázemi přerodu a hledání cest. Poslední velký úklid v kódu souvisí právě s tvorbou této dokumentace, kdy zároveň provádím celkovou revizi. Ale do budoucna plánuji postupnou a kontinuální evoluci. Nechci pustit do světa něco, co se bude neustále zásadně měnit. To není dobré pro komerční použití ( platícího klienta nezajímá, že se někdo rozhodl "překopat" framework).

Předchozí kapitola
Co je to Jet?
Další kapitola
Instalace