PHP Jet Framework

rychle, jednoduše, přímo, bezpečně, efektivně
čeština
Jak začít Dokumentace Ke stažení Kontakt Diskuze / Fórum Blog
Dokumentace

Co je to Jet?

PHP Jet je velice inovativní, moderní a originální framework pro PHP8 (a novější), určený pro vývoj libovolného druhu on-line aplikací, ale především rozsáhlých a dlouhodobých projektů. PHP Jet klade velký důraz nejen na rychlost a bezpečnost, ale i na modularitu aplikací, na rozdělení projektu na jednotlivé snadno vyvinutelné, testovatelné a udržovatelné komponenty (moduly / mikro-služby / mikro-aplikace). Samozřejmě neschází MVC architektura, která je však pojata jinak než u jiných frameworků - je mnohem více flexibilní a více odpovídá skutečné podstatě většiny on-line aplikací. Pochopitelně také neschází ORM, ovšem vyvinuté s důrazem na výkon finální aplikace. Nechybí ani velice nápomocný systém pro práci s formuláři. A to zdaleka není vše. Jet samozřejmě zahrnuje autentizaci a autorizaci, lokalizaci, ladící nástroje včetně profileru a tak dále. A jako "třešnička na dortu" nad tím vším je mocný, ale intuitivní vývojářský nástroj Jet Studio s grafickým UI (pochopitelnět také on-line aplikace).

PHP Jet je v porovnání s jinými "velkými" framworky malý co se týká objemu a množství zdrojových kódů. Ovšem ve skutečnosti jsou jeho možnosti mnohem větší. PHP Jet na navržen s důrazem na čistou, přímočarou, jasně srozumitelnou software architekturu. Hlavní myšlenka, které se PHP Jet drží, je princip KISS - keep it small and simple. Autor PHP Jet se drží zásady, že správné řešení je to nejjednodušší a nejpřímočařejší.

PHP Jet vznikal postupnout evolucí již od roku 2011 a těží ze všech zkušeností na které jsem během své již více jak dvacetileté praxe v online aplikacemi a (nejen) PHP získal. Má kariéra se motala kolem všeho možného od interních systémů, přes CMS pro velké portály, po e-shopy, často ve vícejazyčném prostředí, zahrnující značné množství dat a obecně poměrně značné nároky (na techniku i lidi, jak se říká). 

A že k sobě nesedí, že Jet se začal rodit již v roce 2011 a je určený pro PHP8, které vyšlo v roce 2020? V roce 2011 začala evoluce čehosi z čeho se Jet postupně stal. Jet již prošel fází překotných změn a hledání cest. Stále a stále jsem jej zkoušel na různých projektech a upravoval a vylepšoval, někdy předělával a často i odstraňoval to, co mi původně přišlo jako dobrý nápad, ale v praxi se to vůbec neosvědčilo.

Před pár lety se celá koncepce ustálila a již nebylo nutné dělat revoluce, ale mohla pokračovat v evoluce. Ale stále jsem čekal, až opravdu dozraje i samotné PHP, aby bylo možné odstranit posledních pár věcí se kterými jsem byl nespokojený. Ten čas přišel právě s uvedením PHP8 a s tímto krokem byl Jet upraven do té podoby, ve kterém bych jej rád představil vám.

Jet je distribuován jako balík, který rovnou zahrnuje řadu věcí:

 • Instalátor (který slouží jako ukázka a základ pro váš vlastní budoucí instalátor)
 • Nástroje jako je integrovaný profiler, ale také poměrně komplexní a velice užitečné Jet Studio
 • Malou (tedy relativně malou) ukázkovou online aplikaci, která zahrnuje:
  • Malý zárodek CMS (články, obrázky)
  • REST API (server i klient část)
  • Překlady a lokalizaci
  • Ukázkovou administraci 
  • Ukázkovou tajnou sekci webu
  • Logování operací
  • Posílání e-mailů
  • Moduly testující a předvádějící práci s MVC
  • Moduly testující a předvádějící práci s formuláři s konvenčním i AJAX přístupem
  • Moduly testující a předvádějící práci s integrovaným ORM (DataModel)
  • Administrační moduly pro správu uživatelů a oprávnění
  • ... a vsadím se, že jsem na něco zapomněl :-)

Prostě a jednoduše Jet je základ pro reálné online aplikace z reálného života. Když poznáte jeho podstatu, tak vám učiní práci opravdu příjemnější. A především nebude se vám plést do cesty a klást překážky, limitovat vás a omezovat. Ne, Jet jsem navrhl sám pro sebe tak, aby mě těšil a vždy mi pomáhal a to ne teoreticky, ale prakticky. Věřím, že dobrým parťákem bude i pro Vás.

Ale pro jistotu se ještě koukněte co Jet není.

Mimochodem ... Na Jetu je určitě v řadě aspektů znát inspirace frameworkem Zend. Myslím řadu 1, která mě před mnoha lety opravdu zaujala (i když ne zcela uspokojila) a některých rysů, které přinesla, se držím nadále protože se mi to v praxi prostě osvědčilo. A rád to zde přiznám. 

Předchozí kapitola
Úvod
Další kapitola
Co Jet není